Z ostatniej chwili

Popularne Newsy

Witamy wszystkich!
Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w fińskich realiach. Gdy przybyliśmy do Finlandii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Finlandia. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Finlandii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Finlandii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu. Zapraszamy wszystkich do współpracy z redakcją naszego portalu informacyjnego.

Dziękujemy.
redakcja Polacy w Skandynawii
Autorka książek o Muminkach obchodzi 100-lecie urodzin
Posted by

Autorka książek o Muminkach obchodzi 100-lecie urodzin

Tove Jansson (1914-2001) malarka, ilustratorka, pisarka i twórczyni ukochanych książek o Muminkach, stała się jedną z najważniejszych artystek fińskiej sztuki wizualnej w okresie powojennego złotego wieku modernizmu. Jansson chciała tworzyć sztukę na swoich własnych warunkach, ale tylko niewielu artystom udało się tego dokonać z taką oryginalnością.

Tove Jansson (1914-2001) została wychowana przez artystycznych rodziców, a jej ojciec, rzeźbiarz Viktor Jansson, zawsze miał nadzieję, że jego córka również wyrośnie na artystkę. Rzeczywiście, obserwując i ucząc się od swoich rodziców, Tove poszła za ich przykładem i stworzyła karierę artystyczną, jako pisarka, malarka, graficzka, karykaturzystka i twórczyni komiksów.

Jansson jest najlepiej znana jako autorka książek o Muminkach. Napisała w sumie dziewięć książek o Muminkach, z których pierwsza „Małe trolle i duża powódź” została opublikowana tuż po II wojnie światowej w 1946 roku. Mimo, że to właśnie książki o Muminkach przyniosły Tove światową sławę i uwielbienie czytelników, uważała, że ​​zepchnęły na dalszy plan jej karierę jako malarki.

Jansson przekształcała i rozszerzała swoją sztukę ekspresji niestrudzenie do ostatnich lat życia. Jej prace są odzwierciedleniem całej filozofii życia, wywołując entuzjastyczne reakcje dzieci i dorosłych we wszystkich krajach, w których znane są jej prace.

Ogromny sukces międzynarodowy Jansson sprawił, że jest jedną z najbardziej znanych fińskich artystek na świecie. Rok 2014, z okazji 100-lecia urodzin Jansson, daje kolejną okazję do nowego spojrzenia na dzieło jej całego życia.

Aby uczcić jej urodziny, otwarto stronę internetową Tove 100, przedstawiając jej sztukę i życie z różnych perspektyw.

 

Więcej informacji:

http://tovejansson.net/

http://www.tove100.fi/

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Finlandii w Warszawie

1 0 2277 29 stycznia, 2014 Kultura i sztuka, News Styczeń 29, 2014

Dodaj komentarz

Aktualne Newsy

Przeczytaj również

Wirtualna Finlandia to serwis informacyjny w całości poświęcony pracy w Finlandii, życiu w Finlandii. Aktualne oferty pracy, forum dyskusyjne, najświeższe informacje znajdą Państwo na łamach naszego portalu. Zapraszamy do lektury!


WirtualnaFinlandia.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Finlandii
info@wirtualnafinlandia.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.