Tomasz Gehrke w Ruukki

Z ostatniej chwili

Popularne Newsy

Witamy wszystkich!
Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w fińskich realiach. Gdy przybyliśmy do Finlandii napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Finlandia. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Finlandii. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Finlandii. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu. Zapraszamy wszystkich do współpracy z redakcją naszego portalu informacyjnego.

Dziękujemy.
redakcja Polacy w Skandynawii
Tomasz Gehrke w Ruukki
Posted by

Tomasz Gehrke w Ruukki

Polski podróżnik Tomasz Gehrke w Ruukki

W gazecie Siikajokilaakso ukazał sie artykuł o wizycie polskiego podróżnika Tomasza Gehrke w Ruukki.

Gazeta Siikajokilaakso, 9.2.2016: Pogoda  była ostatnio w Finlandii nieprzyjemna,  temperatury plusowe, śnieg stał się mokry i zdradliwy, a na drogach zrobiło się ślisko. To jednak nie odstraszyło polskiego rowerzysty Tomasza Gehrke, który w niedzielę przybył do miejscowości Ruukki, mając za sobą 54 dni jazdy na rowerze i przebyte 3 220 km. Gehrke zaliczył niemal połowę trasy, którą sobie wyznaczył i której celem jest objechanie całego Bałtyku.

A wszystko to po to, by zebrać środki dla 8-letniego Artura Sasinowskiego na operację nogi. – Nie dążę do zwrócenia na siebie uwagi, lecz na Artura. Poznałem tę rodzinę w Polsce i zdecydowałem, że zrobię jakiś dobry uczynek dla nich, bo naprawdę na to zasługują.

Tomasz Gehrke wyruszył w trasę jadąc przez Litwę, Łotwę, Estonię i Rosję. Dzięki Ambasadzie Polskiej w Helsinkach  dowiedział się o tablicy pamiątkowej umieszczonej na ścianie biblioteki w Ruukki, która wyraża wdzięczność państwa polskiego za życzliwe potraktowanie polskich oficerów przebywających w Ruukki podczas drugiej wojny światowej. Oglądając tę tablicę w Ruukki T. Gehrke powiedział, że jego podróż nie ma charakteru politycznego, najważniejsze jest spotykanie ludzi. Gościnność Finów kompletnie go zaskoczyła, tym bardziej, że był wcześniej ostrzegany co do ich chłodu i sztywności. Gehrke podczas swej podróży zobaczył także, że Finowie lubią bardzo pomagać przybyszom. Przykładem tego może być uzyskanie w Finlandii sponsora, firmy Fingere Oy, która pokryła koszty noclegowe oraz koszty naprawy roweru i zakupu części zamiennych, a  w Ruukki użyczenie noclegu przez rodzinę Eero Mäkinena.

Podróż wokół Bałtyku jest sumą wielu czynników i stanowi dla Gehrke test samego siebie. Mężczyzna miał 10 lat temu wypadek przy wspinaczce górskiej, a i potem dramatyczny epizod ze spadochronem. Po fizycznych doznaniach nastąpiło załamanie duchowe i burn out. Potem pięć lat dochodzenia do siebie. Ta podróż będzie więc testowaniem wszelakiej kondycji. Następne miasto do zaliczenia przez Gehrke to Oulu, do którego szlag poprowadzi przez Revonlahti.

 

Źródło: Ambasada RP w Helsinkach (finlandia.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

4 0 1446 23 lutego, 2016 News, Turystyka Luty 23, 2016

Dodaj komentarz

Aktualne Newsy

Przeczytaj również

Wirtualna Finlandia to serwis informacyjny w całości poświęcony pracy w Finlandii, życiu w Finlandii. Aktualne oferty pracy, forum dyskusyjne, najświeższe informacje znajdą Państwo na łamach naszego portalu. Zapraszamy do lektury!


WirtualnaFinlandia.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Finlandii
info@wirtualnafinlandia.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.